E – Ticaret

Elektronik ağ üzerinden alım ve satım hizmetlerinin yapılması olarak kısaca tanımlanan E-ticaret, aslında genişçe açıklanabilecek enstrümanlara sahip olan bir kavramdır. Aslında elektronik ağ olarak belirtilen kavram, internetin kendisidir. 1994 yılında Amerika, internet ticaretine öncülük etmiştir. İnternet ortamında ticari faaliyetlerine başlayan ilk site Amazon’dur. Aynı zamanda bu site e-ticaretin atası kabul edilmektedir.

E-ticarette, tüketicinin istediği ürünlerin ya da ürün tanıtımlarının, internet sitesi aracılığıyla bilgilendirme yapılarak satışa sunulması mantığı vardır. Günümüzde dünya genelinde ticaretin %80’i internet ortamında yapılmaktadır. Dolayısıyla devasa bir Pazar söz konusudur.

E Ticaret Nasıl Yapılır?

2015 yılındaki verilere göre e-ticaret, %31 oranında büyüyerek artmaya devam etmiş. 2019 yılında da %31 oranında artmış ve 31 milyar dolar seviyelerine yükselmiştir. Bu rakamlar bizlere, insanların alışveriş merkezlerine ya da mağazalara gidip alışveriş yapmak yerine, oturdukları yerden bilgisayarları ya da cep telefonlarıyla alışveriş yapmayı tercih ettiklerini gösteriyor. Dolayısıyla internet üzerinden ticaret yapmak bugün de gelecekte de daha karlı bir iş alanı gibi görünüyor.

E-ticaret dünyasında yeriniz almak ve internetten satış yapmak için:

  • Kendinize Faaliyet Gösterebileceğiniz bir sektör bulun. Eğer halihazırda bir iş kolunda faaliyet gösteriyorsanız, iş kolunuzu internet ortamında taşıyın.
  • Ürün fiyatlarıyla ilgili araştırma yapın. Mesela son yapılan araştırmalar insanların internet ortamında satışı yapılan ürünlerin fiyatlarının 100-200 TL dolaylarında olmasını oldukça makul bulduklarını gösteriyor. Ancak tabi ki her ürünün optimum düzeyde bir fiyatı var. Fiziksel olarak mağazada satılan ürünlerle, internet ortamında satılan ürünler arasında da fark olması gerekiyor. Nedeni ise internet ortamında yapılan satışlarda, ürün maliyetlerinin düşmesidir.
  • İyi bir internet sitesi tasarımı yaptırın. Bu konuda uzman webmaster ya da ajanslardan yardım alabilirsiniz. Önemli olan görsellik ve tanıtımdır. İnternet siteniz ne kadar iyi olursa, insanların sizi tercih etmeleri o kadar kolay olacaktır. Öncelikle iyi bir tema seçimi ile işe başlamanız gerekiyor. Mesela E-ticaret temaları ile kişisel blogların temaları farklı olur. Yani amacınıza ve ticaretinize uygun bir tema seçimi ile hedef kitleye ulaşmanız daha kolay olacaktır.
  • İyi bir logoya ihtiyacınız olacak. Logo, ticari faaliyet gösteren firmaların görünen yüzüdür. Bir logoya baktığınızda, firma hakkında az da olsa bir fikir edinebilirsiniz.
  • Televizyon kanallarında, ürünlerin ve markaların reklamlarının yapılmasının nedeni, ürünü ya da markayı tanıtmak ve mümkün olduğunda çok kişinin haberinin olmasını sağlamaktır. Aynısı, internet ortamında da geçerlidir. İnternette yapılan reklam ise daha az maliyetlidir. Başlangıç olarak yapabileceğiniz en iyi reklam, firmanın tanıtım videolarının hazırlanması ve internet sitesinde baş sayfada yer almasıdır. Şu sıralar en çok izlenen tanıtım videoları, viral adı verilen yöntemle hazırlanan videolardır. Animasyon türünde videolarla da reklam materyalleri zenginleştirilebilir.
  • E-ticaret için yapacağınız tüm hazırlıkların internet sitesinde görülmesi yeterli olmayacaktır. Sosyal medya şu anda dünya genelinde milyarlarca insan tarafından kullanılıyor. Reklamlarınızın ya da firmanızın tanıtımı adına hazırladığınız tüm materyallerin, sosyal medya platformlarında da görünmesi önemlidir. İnternet sitenize bağlı birkaç tane sosyal medya hesabınız mutlaka olmalıdır.

E Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

Web yazılım uzmanından yardım alarak, iyi bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. Kodlama ile yapılacak olan bir sitenin daha sağlıklı olacağını söyleyebiliriz. Kodlama yardımıyla site hazırlandıktan sonra, yayına almadan önce testinin yapılması gerekecektir.

Artık internet siteniz hazır, ancak işiniz henüz bitmedi. Sitenin her ay bakımının yapılması gerekecek. Ayrıca internet sitenize her ay yeni ürün girişi yapmanız gerekebilir. Siteyle ilgili görsel ve yazınsal materyallerin sürekli olarak yenilenmesi de gerekiyor.

e-ticaret sitenizden para kazanmaya başlayabilmek için ödeme sistemlerini bilmeniz gerekiyor. Tabi ki kredi kartı ve kapıda nakit ödeme gibi seçenekler mevcuttur. Ancak günümüzde daha güvenli ödeme sistemleri de var. Mesela; PayTR, İyzico gibi internet üzerinden faaliyet gösteren firmalarla anlaşabilirsiniz.

Ürün siparişlerinin sağlıklı bir şekilde teslim edilebilmesi için iyi bir kargo firması ile çalışmanız gerekiyor. Müşterilerin birçoğu, kargoda yaşanan sorunlar nedeniyle, aynı e-ticaret sitesi ile çalışmak istemeyebilir. Yani müşteri kaybetmemek için iyi bir kargo firması bulmalısınız.

Bir sonraki adım ise sitenizi ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) sistemine kayıt ettirmek olacaktır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı olan bu sisteme mutlaka kayıt yaptırmalısınız.

e-ticaret siteniz faaliyete geçti ve satışlarınız da oldukça iyi durumda. Ancak önemli olan sürdürülebilir bir ticarettir. Sakın bunu unutmayın! “Şikayetlerinizi bize, memnuniyetinizi başkalarına” sloganı artık sizin için geçerli değildir. Müşterilerinizin çoğalarak artması ve aynı kişilerin sizlerden sürekli olarak alışveriş yapmasını istiyorsanız, müşterilerden gelen geri dönüşlere dikkat etmeniz gerekiyor. İnternet sitenizin ve sosyal medya hesaplarınızın işletimini sağlayacak, iyi bir editör çalıştırarak, müşteri memnuniyetini sağlayabilirsiniz.

E Ticaret Sitesi Kurmak Mantıklı mı?

Geleneksel ticaretin önemini kaybettiği şu günlerde, mutlaka dijital çağa adapte olmalı ve aslında daha kolay olan e-ticaret dünyasına adım atmalısınız.

EnglishРусскийTürkçe