Grafik Tasarım

Grafik Tasarım Yaptırmak Sitenize Ne Fayda Sağlar?

Herhangi bir düşünceyi ya da fikri görselleştirmek, görselleri geliştirmek ve etkili hale getirmek, düşünceleri daha etkili şekilde sunmak için oluşturulan iki boyutlu ya da üç boyutlu tasarımlar oluşturulan sürece grafik tasarım denir. Grafik tasarımın çok geniş bir alanı vardır.

Grafik tasarım; ekran, ambalaj, film, iç mimari gibi daha birçok alanda kullanılmaktadır. Bu yöntemin bir çok amacı vardır.

Grafik Tasarım İle Ne Hedeflenir

Grafik tasarım, bireysel ya da kurumsal olabilir. İster bireysel olsun ister kurumsal olsun aslında temelinde yatan çok önemli bir amaç vardır. Bu amaç herhangi bir ürünü, düşünceyi, fikri, icadı ulaşılamayan kitlelere ulaşarak onlarında bundan haberdar olmasını sağlamaktır. Yani aslında grafik tasarım işleminin amacı mümkün olduğunca fazla kişiye ulaşmak, mümkün olduğunca fazla kişiye herhangi bir şeyi aktarmaktır. Bu amacın yanında sayılabilecek diğer maddelerin hepsi grafik tasarımın faydası olarak kabul edilmelidir.

Kimler Grafik Tasarım İhtiyacı Duyarlar

Bir ürünün satışını gerçekleştiren, herhangi bir düşünceye dikkat çekmek isteyen, sektörde etkileyici bir izlenim yakalamak isteyen, bir gruba ya da toplumun bütününe ulaşmak ya da seslenmek isteyen her birey ya da kurum grafik tasarım yoluna başvurur. Örneğin, kendi ürettiği bir ürünü satmak isteyen bir birey ya da kurum daha çok insanın dikkatini çekmek, daha çok insanın bu üründen haberdar olmasını sağlamak yani kısacası pazarlama alanında daha yüksek bir başarı kazanmak için grafik tasarım yöntemine başvurur. Bu durum çok geniş bir yelpazede değerlendirilebilir. Toplumsal bir soruna dikkat çekmek için de kullanılan reklamlar ve broşürler de grafik tasarım ürünü olurlar. Ya da siyasi görüşlerini, fikirlerini kendisine uzak kalmış, ulaşması zor kesimlere iletmek için reklamlar düzenlemek isteyen bir siyasi parti bile grafik tasarımın meyvelerini yemektedir.

EnglishРусскийTürkçe