SEO

İnternet ilk ortaya çıktığında, kapalı bir sistemdi. Askeri amaçla geliştirilen ilk internet 5 Aralık 1969 yılında ortaya çıktı. ARPANET adı verilen bu kapalı sistem üzerinden, dijital bağlantılar hızla gelişmeye başladı. İnternet üzerinde dolaşmanın tek yolu o zamanlar, adresi bilinen siteleri ziyaret etmek ve kişilerin birbirlerine e posta göndermelerinden ibaretti.

1990 yılında ilk arama motoru Archie ortaya çıktı. FTP sitelerinin listesini sunan ilk arama motoru Archie kısa sürede ömrünü tamamladı. 1994 yılında ise internette bulunan metinlerin bulunmasını sağlayan Webcrawler adlı arama motoru ortaya çıktı.

1996 yılına gelindiğinde ise kapsamlı internet sitesi taraması yapabilen bir arama motoru ortaya çıktı. Altavista ilk ortaya çıktığında oldukça popülerdi ve bir neslin, internette aradığını bulabilmesini sağlıyordu.

Günümüzde ise gelişmiş algoritmalara sahip; GoogleYandex ve Yahoo gibi arama motorları, internet üzerinde insanların istediği bilgileri bulmasını sağlıyor.

Buraya kadar anlattıklarımız, SEO ile doğrudan ilgili ve SEO’nun anlaşılması açısından değerli bilgileri içeriyor.

SEO ise arama motorlarında bulunabilmek için hazırlanan sitelerin, arama motorları kriterlerine uyumlu hale getirilmesi kavramını ifade ediyor. SEO’nun amacı, arama motorlarında internet sitelerinin görünür hale gelmesi ve mümkün olduğundan birçok insan tarafından internet sitelerinin bulunabilmesidir.

SEO Nedir?

Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu anlamına gelmekte olan SEO, web sitelerinin arama motorlarının belirlemiş olduğu kriterlere uygun bir şekilde hazırlanmasını sağlar. Bu hizmet ile arama motorlarında daha fazla hit alma şansı elde edilir. Arama motorlarında arama sonuçlarında daha fazla kullanıcıya erişim sağlamanın yanı sıra SEO çalışmaları ile siteniz üst sıralara tırmanır.

SEO hizmeti kişiler tarafından oluşturulan web sitelerinin arama motoru sonuçlarında belirlenen anahtar kelimelerin üst sıralara çıkması için gerçekleştirilmekte olan faliyetlerin tümünü kapsar. Bu faliyetler ilk olarak analizleri kapsar. Analizler sonucunda çalışmalar başlatılarak web sitelerini üst sıralara çıkması hedeflenir.

Aylık SEO Hizmeti

Analizler sonucu belirlenmekte olan anahtar kelimelerin zorluk derecesine ve rekabet düzeyine göre kullanıcılara aylık SEO hizmeti sunulur. Bir çalışmanın bitiş süresini de belirleyen en büyük etken kelimelerin rekabet düzeyi ve web sitenin alt yapılarıdır. Anahtar kelimelere göre farklılık gösteren bu hizmet 3-6-9-12 ay gibi sürelere kadar uzayabilmektedir. Aylık SEO hizmeti alan kullanıcılara anahtar kelimelerin analizlerinin gerçekleştirilmesinin ardından tahmini süreler verilir. Web site sahiplerine verilen tahmini sürelerinin ardından uygulamalara başlanır ve belirli günler içerisinde web site üzerinde gerçekleştirilen SEO çalışmaları kullanıcılara rapor olarak sunulur.

Sonuç Hedefli Hizmet

Web site sahiplerinin bulunmak istediği sıralamaların belirlenmesinin ardından anahtar kelimeler üzerinden anlaşmalar sağlanır. Tahmini belirlenmiş olan sıralamalara yerleşme süreleri konuşularak, web site sahiplerine ücretler karşılığında SEO hizmeti sunulur.

Profesyonel SEO Hizmeti Almak Neden Önemlidir?

  • Her an destek alabileceğiniz bir firma ile çalışmak karşınıza çıkabilecek sorunları çözüme ulaştırmanızı kolaylaştırır.
  • Profesyonel olmayan ve güvenilir olmayan kişilere yaptırılan SEO hizmeti web sitenizin üst sıralara çıkmasına yardımcı olmamakla kalmayıp, hatalı işlemler sonucunda Google ve diğer arama motorları tarafından ceza görmenize neden olabilir.
  • SEO hizmeti iki konu başlığı altında toplanır, bunlar iç seo ve dış seo olarak adlandırılır. İç seo çalışmalarında yer alan ve yazılım kısmında yapılan çalışmaların başarı getirebilmesi için profesyonel firmalar ile anlaşmalar sağlamak sizler için avantajlı bir durum haline gelecektir.
  • Web sitenize zarar verebilecek çalışmaların dışında, uzun vadeli ve doğal çalışmalar yapılır.
  • Profesyonel yardım almak site çalışmalarınızın daima güncel kalmasını sağlayarak arama motorlarında veya üst sıralarda hit almanızı sağlar.
01
SEO Nedir? Ne İşe Yarar?
Öncelikle SEO’nun ne olduğundan bahsedelim. SEO, İngilizcesi Search Engine Optimization olan; Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu olan bir ögedir. Arama motorlarında sizin daha çabuk ve daha önce bulunmanızı sağlar. Oluşmaya başlama nedeni, internet kullanıcılarının araştırma yaparken veya gezinirken hep ilk başta çıkan siteye giriş yapmaları olmuştur. Bu nedenle rekabet de baş göstermiş ve böylece SEO stratejileri geliştirilmiştir. Arama motorları için sektörünüze uygun, siteniz için anahtar kelimelerin sıklıkla geçtiği içerikleri paylaşmanız gerekmektedir. Böylece arama motorları ilk önce sizin içerikleriniz ile eşleşecek ve böylece siz de ilk sıralarda olacaksınız. Ticari amaçlı olarak bir siteniz var ise, satışlarınızın da artmasına SEO yardımcı olur. Hedef kitlenizi belirlemeniz ve bu hedef kitleye uygun içerikler atmanız da hedef kitleye ulaşmanız için önemli bir etkendir. Kelime seçiminiz, görsel seçimiz ile uygun olmalıdır.
02
Google’da Nasıl İlk Sırada Çıkarım?
Google’da ilk sayfada çıkmanız demek ilk sıralarda çıkmanız demek. Eğer kendinizi ilk sıralarda görmek istiyorsanız öncelikle kullanıcılarınız için bir web site oluşturun. Sitenizi oluştururken iç mimari yapınıza dikkat etmelisiniz. Çünkü kullanıcılarınız sizi ziyaret ettiklerinde aradıklarını bulabilmeli ve kolayca gezinebileceği bir web site olmalı. Eğer Google’da ilk sırada yer almak istiyorsanız kesinlikle SEO kullanmanız gerekmektedir. Bu nedenle anahtar kelime araştırmalarınızı yapmanız ve özgün içerikler yayımlamanız gerekmektedir. Anahtar kelimeler dışında anahtar kelime öbeklerine de bakmanız şart. Çünkü bazı kullanıcılar cümle içerisinde kullanıyor kelimeleri (veya kelime öbeklerini). Site içerisinde SEO’nuz mükemmel bir şekilde işlenmiş ise, Google siteniz ile ilk sırada eşleşmeye daha meyilli olacaktır. Artık rakiplerinizi de çok daha yakından takip etmeniz gerekmektedir. Bütün rekabet oranlarını raporlayın ve sizin sektörünüze uygun olan rekabeti yakalayın. Değişen dengelerin sizi sarsmaması adına da güncellemelerinizi yapmayı unutmayın.
03
Reklam Vermek Yerine Neden SEO’yu Tercih Etmeliyim?
Reklam vererek para harcamak suni deriden bir çanta almak gibidir. Başta zengin gösterir ancak sonrasında deri kaybına uğrar. Siz reklam verdiğiniz zaman sadece belirli bir süreliğine üstte kalırsınız. Eğer kullanıcılarınız için kolay kullanılabilir ve düzgün içerikli bir site değilse tercih edilmezsiniz. Yani reklam süreniz bittiği zaman üstte kalma süreniz de dolmuş demektir. Ancak SEO .alışması yaparsanız, hem daha fazla süre üstte kalırsınız hem de kullanıcıların sizin sitenizde kalma süreli artar. Çünkü SEO’nun amacı, size daha fazla ziyaretçi kazandırmak ve ziyaretçilerin sayfanızda kalma sürelerini uzatmaktır. Hem reklam gibi ücret ödemeden. Yani SEO hem daha kaliteli hem de daha makul bir tanınma biçimi.
04
Site İçi SEO Nedir?
Site içi SEO demek, web sitenizin içinde bulunan yazılımınız, tasarımınız ve tüm link yapınızı kapsar. Site içi SEO çalışması yapmak istiyorsanız iki tane çok önemli olan faktörü doğru bir şekilde uygulamanız gerekmektedir. Öncelikle SEO uyumlu içerikler oluşturmalısınız. Sonrasında ise anahtar kelimelerin belirlenmesidir. Web sitenizde yayımladığınız içerikleriniz için çok önemlidir anahtar kelimeler. SEO genel anlamı ile arama motoru optimizasyonu anlamına geliyordu. Yani sizin sitenizin ilk sıralara çıkmasını sağlıyordu. Site içi SEO ise sitenin içindeki sizi yükseltme odaklı olan SEO’dur. Başlıklarınız, içerikleriniz, yayımladığınız makaleler gibi içeriklerinizde SEO kurallarını kullanmanız demek site içi SEO yapmanız anlamına gelmektedir. SEO uyumlu içeriklerin oluşması için, Google artık özgün içerik olmasına da özen gösteriyor. Bu nedenle iyi araştırmalar sonucunda özgün ve kaliteli içeriklerinizi yayımlamalısınız.
05
Site Dışı SEO Nedir?
Site dışı SEO demek; web sitenizde bir şey yapmanız değil, tamamen site dışarısında yaptığınız SEO uygulamalarıdır. Televizyonda, radyoda, gazete, dergi, dijital haber siteleri, blog siteler, sosyal medya hesapları, reklam panoları gibi alanlarda web sitenizi tanıtmanız site dışı SEO olarak tanımlanır. Ancak site dışında yaptığınız tüm faaliyetlerin de SEO uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Özgün içerikler yayımlamalısınız. Görselleriniz dikkat çekmeli. Algısal olarak insanların gözlerinin takılacağı yerlerde, sektörünüze yakın alanlarda yayımlamalar yapmanız daha doğru olacaktır. Kısaca profesyonel olarak markalaşma işleminiz site dış SEO olarak tanımlanmaktadır. Site dışında markalaşma oluşumu için rakiplerinizin de neler yaptığını takip etmeniz ve rekabeti sonuna kadar yürütmeniz gerekmektedir. Düzeyli olarak reklam vermeniz de fayda sağlayacaktır.
06
SEO ve SEM Arasındaki Fark Nedir?
SEO, arama motoru optimizasyonu olarak biliniyor. SEM de arama motoru pazarlamasıdır. SEO, reklam vermeden, ne kadar sürede etki vereceği tam olarak bilinmeyen bir tanınma aracı iken, SEM reklam vererek, SEO öncesi bir tanınma amaçlar. Farklı kullanımları vardır ancak amaçları aynıdır. SEO çalışması yaparken bir ücrete tabii tutulmuyorsunuz ancak SEM çalışması yaparken, reklam için ücret ödemek zorundasınızdır. Ancak SEM, SEO’dan daha hızlı yanıt verecektir. Dilerseniz hem SEO hem de SEM çalışmasını aynı anda yapabilirsiniz. Her ikisi de dijital pazarlama stratejisidir. Eğer iki pazarlama stratejisini de uygularsanız, en doğru pazarlama işlemini gerçekleştiriyorsunuz demek
07
Arama Motorları Nasıl Çalışır?
Öncelikle arama motorlarının amacını öğrenelim. Arama motorları, kullanıcıların ulaşmak istediği bilgi veya içeriğe, hızlı ve basit bir şekilde ulaşmamıza yarar. Kullanıcıların öğrenmek istediği bilgi veya içerikleri arama motoru önceden tanımalıdır. Arama motoru içerisinde tanıtılmamış bir öge var ise onu hiçbir şekilde göremeyiz. Arama motorları, linkler yardımı ile zincirleme bir bağlantı yolu ile arattığınız kelimelerin sonuçlarını size sunar. Sayfaların bulunması, arama motorlarına tanıtılan sayfalar arasından seçilip bulunur. Bir kütüphane programı olduğunu düşünün. Nasıl bir kitabı yazarak aratıyorsak, arama motorları da bünyelerinde bulundurdukları bilgi veya içeriği aynı şekilde bize sunar. Ayrıca arama motorları, sizin aratma yaptığınız kelimelerin veya kelime öbeklerinin benzerlerini de aratarak farklı sayfaları da gösteriyor. Bu nedenle sizin arattığınız kelime veya kelime öbeğinin, hangi sayfanın içerisinde daha çok geçiyor ise, o sayfayı önce çıkarıyor. Link bağlantılarını da sayfalar birbiri ile ne kadar ilişkili ise o kadar yakın gösteriyor. Yani linkleri hemen hemen aynı olan (örneğin aynı sektörün web siteleri) sayfaları aynı anda bulur ve bize gösterir.
08
Yerel SEO Nedir?
Arama motorunuzda bir arama yaptığınız zaman en aşağıda kendi konumunuzu görürsünüz. Arama yaptığınız zaman, arama sonuçlarında da size yakın olan yerleri görürsünüz ilk başta. Başka bir ildeki dükkânı size sunmuyorlar. İşte bu durumun baş rolü Yerel SEO’dur. Sizin konumunuz ile aradığınız bir yeri birbirine en yakın olacak şekilde tarar ve size sunar. Örnek olarak, bir kitapçıdan kitap almak istiyorsunuz. Kitapçılar diye arattığınız zaman, ilk başta çıkan sitelere bir bakın. En iyi yerel SEO, link kısmında, iletişim bilgilerini veren sayfadır. Çünkü yerel SEO’nun amacı, size bu örneğe göre en yakın kitapçıyı bulmaktır. Markanızı sanal ortamda da markalaştırın. Böylece arama motoru sizin markanızı, iletişim bilgilerinizle birlikte bulabilecektir. Kullanıcı yorumlarınız ve puanlarınız da sizi sayfada üstte tutmaya yardımcı olur. Böylece hem konum olarak yakın olan yerleri gösterir, hem de puan ve yorumlara göre sayfada hangi sırada olacağınızı belirlersiniz.
09
SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılır?
SEO optimizasyonu, kişilerin veya şirketlerin arama motorlarında üste çıkması ve orada kalması için yapılan çalışmalardır. SEO optimizasyonu için sürekli olarak güncel bir web siteniz olmalıdır. Her arama motorunun farklı bir yazılımı vardır ancak bütün arama motorlarında ilk sıralarda çıkmak için önemli bir faktördür. SEO optimizasyonu, anahtar kelime veya kelime öbeklerine uygun olarak yapılmalıdır. Ayrıca arama motorlarına göre de uygun web siteler yapmaya özen gösteriniz. Özgün ve kolay anlaşılabilir içerikler yayımlamalısınız. Anahtar kelimelere uygun olarak yazdığınız makaleleriniz ve görselleriniz birbiri ile uyumlu olmalıdır. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınız aradığı bilgi veya içeriği hızlı ve kolay bir şekilde bulabilmelidir. Eğer bütün bu konu başlıklarını doğru ve eksiksiz bir şekilde uygularsanız SEO çalışmanız başarılı olacaktır. Unutmayın ki, SEO sayesinde yükseldikten sonra web siteniz her zaman aynı yerinde kalmayacaktır. Sürekli olarak güncel yayın da yapmanız gerekmektedir.
EnglishРусскийTürkçe