Web Tasarım

WEB TASARIM

Hoax Tasarım gelişen internet çağına ayak uydurmak isteyen firmalara web tasarım hizmeti konusunda geniş çaplı hizmet vermektedir. Güncel arama motorlarının standartlarına uygun, Android ve IOS cihazlar için responsive uyumlu, talebe yönelik özel tasarımlar ile kişisel ve kurumsal internet sitesi çalışmalarını yürütmektedir.

Web Tasarım Nedir?

Kurumların ya da kişilerin tanınmak amacıyla, internet tarayıcılarına uyum sağlayacak biçimde ve arama motorlarında bulunabilecek şekilde hazırlanan tasarımlardır. Web tasarım kısa tanımı bu şekilde olsa da, tasarıma etki eden birçok detay bulunmaktadır. Tasarımın internet tarayıcılarına uyumlu olarak hazırlanması için HTML kodlama diline çevrilmesi gerekir. Bu işlemi de uzman Web master denilen kişiler ya da web tasarımcıları gerçekleştirir.

Neden Web Tasarım Yapılmalıdır?

İnternet günümüzde hiç olmadığı kadar etkilidir. Özellikle ticari ve bireysel faaliyetlerin çoğunluğu, internet üzerinden yürütülüyor. Yapılan bir araştırmaya göre, dünya genelinde ticaretin %80’i internetten yapılıyor. En önemlisi de insanlar, bilgiye hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde erişebiliyorlar. İşte tüm bu unsurlar, internet sayesinde gerçekleşir. İnterneti oluşturan yapıtaşları ise web siteleridir. Web siteleri, içlerinde barındırdıkları içerikler ve bilgilerle, iletişimi ve etkileşimi mümkün kılmaktadır.

Etkili bir Web tasarımı ise internet üzerinde insanların etkileşim halinde olmasını ve insanların ihtiyacı olan bilgileri almasını sağlar.

Web Tasarım Nasıl Olmalı?

Web standartlarını sağlamakta olan sayfalar birçok kullanıcıya aynı anda erişim imkanı sağlanır. İyi bir internet sitesine sahip olmak için herşeyden önce web sitenin arayüzünde kullanılmakta olan programlama altyapısı, renkler, resimler ve menüler kullanıcı dostu olması gerekir. Web sitelerinin özgün içeriklere ve altyapılara sahip olması birçok internet kullanıcısının sitenizi ziyaret etmesini sağlar.

Erişim Hızı;

İnternet kullanıcıları tarafından belkide en dikkate alınan konu site erişim hızıdır. Sitenin link adresine tıkladıklanması sonucunda uzun süreler yükleme ibaresi ile karşılaşan kullanıcılar web sitesini kapatarak diğer sitelere yönelmektedir. Site açılma ve site içerisinde bulunan araçlarınızın hızlı bir şekilde kullanıcılara aktarılması ziyaretçi kitlenizin artmasını sağlamasının yanı sıra site içerisinde kalma süresinde arttıracaktır.

Kolay Erişim;

Web sitesinde bulunan içeriklerin ve bileşenlerin kullanıcıların rahatlıkla ulaşabileceği noktalara konumlandırmak sitenizin ziyaretçi sayısını oldukça arttıracaktır. Site içerisinde yardımcı araç ve arama motorlarından da yararlanarak ziyaretçilerinizin bulmak istedikleri veriye en hızlı yoldan ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Sitenizde yer verdiğiniz çeşitli araçların arasında boşluklar kullanmak da sitenizin kolay erişime sahip olmasını sağlayarak ziyaretçileri memnun kılar.

Dikkat Çekme;

Kullanıcıların sitenizde etkileşimde bulunmasını sağlamak için çeşitli özellikler kullanmanız gerekir. Bu özellikler arasında en etkili çözümler çeşitli resim ve renklerden yer alır. Sitenizin çeşitli bölgelerine eklemiş olduğunuz dikkat çekici başlıklar da kullanıcıların bu alanlara yönelmesini sağlar.

Güvenilir Olması;

Özellikle de günümüzde internet siteleri üzerinden satışa sunulmakta olan ürün ve hizmetlerin güvenilir olup olmaması kullanıcıların dikkatini çekmektedir. İnternet kullanıcılarının siteniz üzerinde duyabileceği güvensizlik duygusu ürün ve hizmetlerinizin pazarlanabilmesini olumsuz yönde etkiler. Bu durumu ortadan kaldırmak için sayfalarınıza müşteri yorumları, canlı destek ve onay belgelerinizi yerleştirerek güven ortamı yaratabilirsiniz.

İçerik;

İnternet kullanıcılarının siteniz içerisinde aramış olduğu konu başlıklarının sayfalarınızda yer alan içerikler ile uyumlu olması gerekir. Kullanıcılar aramış oldukları başlık çerçevesinde içerikleri kontrol eder. Bu nedenle sitenizde yer vermiş olduğunuz başlıklar ile ilgili içerik yazıları yerleştirmeniz, kullanıcıların site içerisinde uzun zamanlar geçirmesini sağlar. Bunun dışında eklemiş olduğunuz metinlerin uzun olmamasına ve dikkat çekmesini sağlayarak site içerisinde kalma sürelerini daha da arttırabilirsiniz.

01
Web Sitesi Çalışması Ne Kadar Sürer?
Bir web sitesinin tamamen bitmiş bir şekilde teslim edilme süresi herkes için farklılık gösterir. Yani kesin bir süre vererek bitirilir diyemeyiz. Web sitenizin gereksinimleri ve istekleriniz açısından farklılık gösterdiği için farklı zamanlarda sonuçlanacaktır. Ayrıca tamamen bitmiş bir web siteyi verdiklerinde beğenmezseniz, değişim isterseniz güncellemeler de olacaktır. Bu güncelleme de size teslim için zaman açısından uzayacaktır. Bunların yanı sıra nasıl bir web sitesi yaptırdığınız da önemlidir. Mesela özel web tasarımı mı yoksa hazır şablon tasarımları mı tercih ediyorsunuz? Eğer özel tasarım web sitelerini tercih ederseniz yapımı çok daha fazla uzun sürecektir. Çünkü her şey sıfırdan planlandıktan sonra yapım aşamasına geçiliyor. Hazır şablon tasarımlar ise özel web tasarımlarına göre daha az zamanda bitiş gösterecektir.
02
Web Sitesi Çalışmasında Süreç Nasıl İlerler?
Bir web sitesinin yapılması için bazı aşamalar gerekmektedir. Bu aşamalar sırası ile yapılınca doğru bir web sitesi yapım süreci geçirmiş oluruz. İlk aşamamız teklif aşamasıdır. Müşteri ile tasarımcı istenilen işe göre bir teklif sunar ve anlaşma yapılır. Sonrasında projelendirme aşamasına geçilir. Bu aşamada web sitesinin detayları planlanır. Sayfa sayısı, içerik ve form bilgileri not edilir. Müşteri kullanılacak olan ögeleri tasarımcıya verir ve nasıl kullanılacağı konuşulur. Ardından tasarım aşamasına geliyor sıra. Projelendirmede konuşulan bütün taslaklar tasarıma hazırlanır. Sitenin iç ve dış görünüş tasarımları hazırlanır. Tasarım, müşterinin istekleri üzerine tasarlanır ve logo gibi müşterinin verdiği ögeler yerlerine yerleştirilir. Artık yazılım aşamasına geçmekteyiz. Yazılımsal olarak dinamik bir site yapmak istiyorsanız, kodlama yaparak paneller hazırlayabilirsiniz. Ve son aşamamız: Test süreci. Test sürecinde site müşteriye atılır. Müşteri bütün kontrollerini gerçekleştirir. Eğer düzenlenmesi gereken bir yer varsa düzenlenir veya müşteri tamam derse, site müşteriye teslim edilir.
03
Neden Web Sitesi Yaptırmalıyım?
Günümüzde internetin önemi bilinmektedir. İnsanlar günün büyük bir bölümünü telefonuna ve internetine ayırmakta. Bir ürün almak istediklerinde öncelikle internetten araştırma yapıyor ve en uygununu seçip sipariş veriyor. Dolayısıyla markaların e-ticaret ortamında bulunmaları şart. Çünkü markaların rakipleri çok fazlalaştı ve bu rekabet artık sanal ortamda da kendini belli ettiriyor. Eğer bir e-ticaret siteniz var ise bu zamanda kesinlikle bir web sitesi yaptırmalısınız. Çünkü eski zamanlardaki gibi topluluklara verilen reklamlar ile kendinizi tanıtamıyorsunuz. İnternet kullanıcıları çok fazla olduğu için popülerlik ve tanınırlık artık internet üzerinden belirleniyor. Ticari alanda bir çalışmanız olacaksa bir e-ticaret sitesi yaparak kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Bu sayede kendinizi tanıtmış ve ürünlerinizin satışını attırmış olursunuz. Siz daha çok blog yazıları ile ilgileniyorsanız, bir blog site kurmanız yazılarınızın okunmasını sağlayacaktır. Dergi ve gazeteler bile artık internet üzerinden kendi sayfalarında yayımlanmakta. Bir web sitesi hazırlamak işlerinizi her yönden kolaylaştıracaktır. Eğer bu web sitesini de doğru ve güzel bir şekilde yürütürseniz çok güzel işlere imza atabilirsiniz.
04
Web Tasarım Nedir?
Web tasarım; sizin şirketinizin sanal ortamdaki yansımasıdır. Tabii bireysel olarak da kişiliklerinizi yansıtan sanal bir yoldur. Web tasarımı, sizin için internet alemindeki yardımcınızdır. Bir markanın kendine özgü bir görüntüsü vardır. Böylece sanal dünyada gezinen müşteriler sizin markanızı yakından tanıyabilmek için web sitenizi ziyaret edecektir. Ticari olarak internete atılım yaptığınızda sizi temsil eden şey web siteniz olacaktır. Tasarımı sizi markanızı anlatmalıdır. Web sitenizi kendiniz için özel olarak da tasarlayabilirsiniz. Web tasarımın bazı unsurları vardır. Web tasarımı; belirgin bir düzenden, özenle seçilmiş renkler, dikkatlice ve stratejiksel olarak hazırlanmış içerikler ve bilgilendirici ve kolay anlaşılır grafiklerden oluşmaktadır. Algısal olarak hitap edilen kitleye göre farklılık gösterir. Eğer çok özel bir iş ortaya çıkarılmak istenirse, özel web tasarımları da kullanılabilir. Yani kendiniz, sıfırdan başlayarak bir web tasarımı hazırlayabilirsiniz.
05
Hazır Web Tasarım ile Özel Web Tasarım Arasındaki Fark Nedir?
Öncelikle hazır tasarımın ve özel tasarımın ne olduklarını bir öğrenelim. Hazır tasarımlar, web siteniz için oluşturabileceğiniz kolay tasarımlardır. Hazır olarak şablonlar halinde internet üzerinden satın alınılır. Sizin web siteniz için hazır alınan tasarım geliştirilir veya sizin tercihleriniz sonucu değişim görür. Böylece tasarımınızı web sitenize uyarlayabilirsiniz. Özel web tasarım ise, tamamen size özel olan, sizden başka kimse, renk değiştirerek bile alamayacağı tasarımlardır. Çünkü sıfırdan bir web tasarımına başlıyorsunuz ve özel web tasarımınızı kendiniz şekillendiriyorsunuz. Her şey size ait oluyor. Tasarımınızın bitmesi sonucu yapılan tasarımın patentini siz almış oluyorsunuz. Aralarındaki en büyük fark yapılış zamanı ve maliyetidir. Hazır web tasarımlarında az bir zamanda tasarımı ve içeriği bitirerek teslim edebilirsiniz. Maliyeti ise pek fazla değildir (tabii yapılan web siteye göre değişir). Ancak özel web tasarımlarında tasarlama ve projelendirme aşamaları çok uzun sürmektedir. Sürekli olarak kontrol edilmelidir. Dolayısıyla maliyeti de (özellikle hazır tasarıma göre) çok daha fazladır.
06
Bir Web Sitesinin Maliyeti Ne Kadardır?
Tıpkı web sitenin teslim edilme tarihi gibi fiyatı da değişiklik gösterebilir. Maliyet, yaptırdığınız yere göre de değişebilir. Eğer kendiniz yaparken ne kadara mâl olur diye soracak olursanız da kullandığınız yardımcı programlara göre de değişiklik gösterecektir. Üyelik almak istediğiniz yerlerden de üyelik ücretlerini hesap ederseniz, maliyeti ancak ortaya çıkacaktır. Başka bir web site tasarımcısına yaptırmak istiyorsanız, komisyon da alacaktır. Ancak web site yapımı hakkında hiçbir fikriniz yok ve kendinizi yeterli görmüyorsanız, bir web site uzmanından yardım almanızı öneririm.
07
Özel Tasarım Nedir?
Özel web tasarım; web sitenizin görünümü için yapılan özel tasarımlardır. Hazır şablonlar yerine sizin için özel tasarlanan tasarımlar kullanılır. Şirketiniz veya sizin için özel olarak tasarlanır. Özel tasarımlarda siz müşteriler öncelikle beyaz kâğıda bir çizim yaparsınız ve renklendirmeleri söylersiniz. Özel Web tasarımcısı da sizin çiziminizi geliştirerek dijital ortamda projelendirir. Böylece kullanıma hazır olur. Hazır web tasarımlardan farklı olarak size özel olur ve proje bitiminde tasarımın patentini siz alırsınız. Böylece sizden başka kimse bu tasarımı sizden izin almadan kullanamaz. Değiştirmeler de yapamaz.
08
Hazır Şablon Web Tasarım Nasıl Yapılır?
Hazır şablon web tasarımları, özel tasarım web tasarımlarına göre çok daha kolaydır. Hazır şablonlar ile evde siz de bir web sitesi hazırlayabilirsiniz. Öncelikle, adında da geçtiği gibi hazır şablon tasarımlardan oluşmaktalar. Yani hazır bir taslağı alıp, içini doldurmuş olacaksınız. İnternet üzerinden, ücretsiz veya dilerseniz ücretli olarak bulunmaktalar. Sanal alem üzerinden satın alıp bilgisayarınızda bulunduruyorsunuz. Ancak hazır şablonu aldığınız anda web sitenize başlayamıyorsunuz. Öncelikle bir host ve domain almanız gerekmekte. Daha sonrasında gerekli bilgileri doldurarak web site tasarımınıza başlayabilirsiniz. Hazır şablon web tasarımları, özel web tasarımlarına göre göre hem daha uygun hem de daha çabuk hazırlanabiliyor.
EnglishРусскийTürkçe