Web Yazılım

Kapsamlı Web Yazılım Rehberi

Yazılım: Bilgisayarın kullanılmasını sağlayan ve donanım dışındaki tüm şeyleri ifade eder. Aynı tanımı internet için de kullanabiliriz. Dolayısıyla Web üzerinde yer alan yazılımsal tüm materyaller, Web Yazılım kavramını ifade eder. İnternet iki şekilde işlemektedir. Kullanıcıların görebildiği kısım, yazılımcılar tarafından anlaşılabilir bir arayüz olarak tasarlanır ve kullanıcıların hizmetine sunulur. Sunucularda oluşturulan ve kullanıcılara ileten asıl beyin yazılım ise kodlama dilleri ile oluşturulan kısımdır.

Kodlama ise tüm bilgisayar işlemlerinde olduğu gibi, programlama dilleri tarafından gerçekleştirilir. Tıpkı bilgisayarın anladığı dil olan 0 ve 1 rakamlarında olduğu gibi. Kodlamada 0 ve 1 rakamları kullanıcının anlayacağı şekle büründürülür. Bu da kodlama dilleri ve yazılımları sayesinde olur. Yani bilgisayar ile aramızdaki iletişim vasıtası, kodlama yazılımlarıdır. Web üzerinde de aynı programlar kullanılır. Bu programlar:

Web Yazılım Dilleri Nelerdir?

.Net, ASP, PHP, Java Script, Flash benzeri yazılımlar: HTML yardımı ile hazırlanmış web sayfalarına zengin içerikler ve özellikler sağlamak için kullanılan yazılım dilleridir. Web yazılımın asıl beyni HTML tabanlı yazılımlardır. Bu tür yazılımlar genelde, kullanıcıların internet siteleri ile daha fazla etkileşim sağlamasını amaçlarlar.

Bu yazılımlar sayesinde, internet üzerinden alışveriş yapmak, görüş ve öneri bildirmek, hatta site sahibinin izin verdiği ölçüde içerik eklemek mümkün hale gelmiştir.

HTML Dili: Kullanımı oldukça kolaydır. Web sitesi tasarımı yapan kişilerin, sitede yapmak istedikleri her şeyi yapabilmelerini sağlar. Sayfaların birbirine bağlanabilmesi, görsel ve yazınsal içeriklerin web sayfasında olması gereken yere konumlandırılması gibi işlemlerin yerine getirilmesini sağlar. Ayrıca HTML, arama motorlarına hazırlanılan site hakkında bilgiler gönderir.

Web Tabanlı Yazılımlar

İnternet üzerinden hizmet veren ağ bağlantıları ile sağlanan yazılımlardır. Günümüzde bilgisayar tabanlı yazılımlar yerine, web tabanlı yazılımlar tercih edilmektedir. Nedeni ise web tabanlı yazılımların her yerde değişiklik yapılmasına izin vermesi ve kullanımının pratik olmasıdır. Web tabanlı yazılımlarda tüm işi internet üzerinde bulunan sunucu gerçekleştirir. Kullanıcı ise yalnızca küçük bir kod parçası ile sunucuya dahil olmaktadır. Web tabanlı yazılımlarda haberleşmek için HTTP protokolünden yararlanırlar.

Web Sitesi Yazılımı Nasıl Yapılır?

Web sitesi tasarımının kodlama ile yapılması, sitenin daha sağlam temelli olması ve sonradan yapılacak olan değişikliklerin daha kolay yapılması açısından önemlidir. Web sitesi yazılımı aslında, site tasarımında kodlama dillerinin kullanılmasıdır. Dünyada HTML ve CSS gibi kodlama dilleri yaygın olarak site tasarımında kullanılır.

Üst seviyede web sitesi tasarımı yapacaksanız, Jquery ve Javascript kodlama dillerini de bilmeniz gerekiyor.

Tüm bu dillerde kodlama yaparken, internet sitesinin SEO uyumlu olmasına ve mobil versiyonlarının da hazırlanmasına ihtiyaç vardır. Ayrıca yönetim panelinin de titizlikle hazırlanması gerekiyor. Web sitesi yazarken, her kod satırının sonuna, kodun ne iş için kullanılacağının yazılması gerekiyor. Eğer böyle yapılırsa, web tasarımını geliştirecek kişiler için de kolaylık sağlanmış olur.

Görsel içeriklerin web sitesinde kolaylıkla kullanılabilmesi için CSS kodlama dili ile hazırlanması gerekir. Görsel materyallerin nerede nasıl kullanılacağı, bu kodlama dili ile mümkün olmaktadır.

Yönetim paneli çoğunlukla, PHP kodlama dili ile hazırlanır. Güvenlik temeli kuvvetli olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilir. Açık kaynaklı kodlar içerir ve geliştirilebilir özelliklere sahiptir.

Tüm kodlama işlemlerini tamamladıktan sonra, en son aşama web sitesinin yayınlanmasıdır. Yayınlanma aşamasının oldukça kolay olduğunu söyleyebiliriz.

EnglishРусскийTürkçe